Stalna razstava Slovenski izgnanci 1941–1945 ponuja vpogled v obdobje druge svetovne vojne, ko je nemški okupator v okviru mnogovrstnih raznarodovalnih ukrepov grad Rajhenburg preuredil v največje taborišče za izgon slovenskega prebivalstva. Del okrutnega načrta okupacijske oblasti je bil z namenom zatrtja odpora in partizanskega gibanja tudi izgon sorodnikov partizanov in ubitih talcev. V avgustovski akciji l. 1942 je tako brez staršev ostalo okoli 600 otrok. Mlajši z dobro rasno oceno so bili predani tudi v domove organizacije Lebensborn, kjer so bili na voljo za posvojitev.
Letošnji dan izgnancev bomo obeležili s strokovnim vodstvom dr. Monike Kokalj Kočevar, kustosinje Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije in soavtorice razstave o izgnancih, nato pa si bomo ogledali dokumentarni film Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna ene najbolj uveljavljenih slovenskih režiserk in dokumentaristk Maje Weiss.
Celovečerni dokumentarec portretira zgodbo štirih otrok, ki so bili med vojno ukradeni primarnim družinam in vključeni v zloglasni rasni program. Najnovejše delo režiserke je vsebinsko nadaljevanje filma Banditenkinder – Slovenskemu narodu ukradeni otroci iz l. 2014. Prvi slovenski dokumentarec, ki ima v celoti koloriran arhiv, je nastajal tri leta in je bil posnet v petih državah. Uporabljeno gradivo je bilo pridobljeno iz nacionalnih zgodovinskih arhivov in albumov nastopajočih.
18.00 | Slovenski izgnanci 1941–1945, dr. Monika Kokalj Kočevar, strokovno vodstvo |
18.30 | Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna, projekcija filma |
Vstopnina: vstop prost