Dogodki

Nazaj

(: )

Naprej v preteklost #zimazimabela

Naprej v preteklost #zimazimabela

spletna akcija

ponedeljek, 4. december 2023nedelja, 10. december 2023

SPOŠTOVANI LJUBITELJI MUZEJEV IN GALERIJ!

Zadnji mesec v letu bomo pričeli z našo spletno akcijo #naprejvpreteklost, ki vsakič znova pokaže kako bogato dediščino, snovno in nesnovno, hranimo in predstavljamo slovenski muzeji in galerije.

Kot so pokazale različne raziskave, sodimo muzeji med najbolj zaupanja vredne ustanove. Muzeji imamo pomembno vlogo v družbi. Nismo le hrami dediščine, temveč smo prostori dialoga, druženja, sprememb, srečevanja, kritičnega razmišljanja, sprejemanja in še bi lahko naštevali. In čeprav si vsi želimo navadno zgodb s srečnim koncem, pozitivnih zgodb, pa življenje in družba ubereta včasih tudi drugačno pot. Že vrsto let govorimo o podnebnih spremembah in se spopadamo z njihovimi posledicami. Žal so bile te ponovno vidne tudi v letošnjem letu, ko se je Slovenija morala soočiti s katastrofalnimi poplavami. Podnebne spremembe se dogajajo, posledice so že vidne in zatiskanje oči, ne bo pomagalo. Muzeji kot prostori učenja in znanja pripomoremo k ozaveščaju družbe. In ravno zato smo se odločili, da bo tokratna akcija potekala pod prav posebnimi gesli: #zimazimabela, #muzejintrajnostnirazvoj ter #muzejindobropočutje.


Se še spomnite časov, ko so bile zime bele? Zimskega veselja in snežnih dogodivščin? Čas je, da stopimo skupaj in ukrepamo, da ne bomo bele zime v prihodnje obujali le še v muzejih.


Vabljeni torej, da med 4. in 10. decembrom 2023 z nami odpotujete #naprejvpreteklost, da raziskujete, kako je bilo in z nami razmišljate, kako bi lahko bilo, kaj lahko storimo za nas, za naše dobro počutje, za naravo in posledično tudi dediščino.


Alenka Černelič Krošelj,
predsednica predsedstva Skupnosti muzejev Slovenije
 

Jure Kusetič,
Služba za premično dediščino in muzeje

Čas Rajhenburških

Čas Rajhenburških

kostumirano vodstvo po razstavi Vitezi Rajhenburški v sodelovanju z Druščino Zlate ostroge

nedelja, 3. december 2023, 14.3016.00

Grad Rajhenburg

Razstava Vitezi Rajhenburški z zgodbo o 429-letni družinski zgodovini najemnikov salzburških nadškofov podaja večplasten pogled, saj ob osrednji temi pripoveduje tudi o bližnjih grajskih objektih ter njihovih lastnikih, ustroju srednjeveške družbe in načinu življenja pripadnikov treh stanov.

  • Predaja donacije Lions kluba Krško Kulturnemu domu Krško, enoti grad Rajhenburg
  • Vodstvo kustosinje dr. Helene Rožman po razstavi Vitezi Rajhenburški v sodelovanju s člani Druščine Zlate ostroge:
    • Blaž Berlec – viteško orožje
    • Irena Gorenšek – oblačilni videz
    • Jernej Kališnik – historične igre
    • Ajda Mladenovič – restavriranje fresk
    • Filip Gačič – stara glasba

Prijazno vabljeni.

Informacije: info@gradrajhenburg.si , 07 620 42 16

Foto: Blaž Zupančič, dokumentacija Kulturnega doma Krško.
Ta veseli dan kulture

Ta veseli dan kulture

dan odprtih vrat

nedelja, 3. december 2023, 10.0016.00

Mestni muzej Krško, Galerija Krško, Grad Rajhenburg

Na Ta veseli dan kulture vas v Kulturnem domu Krško vabimo k obisku muzejskih enot in njihovih dogodkov na Gradu Rajhenburg, v Mestnem muzeju Krško in Galeriji Krško.


Hkrati bo ob tej priložnosti Lions klub Krško Kulturnemu domu Krško, enoti Grad Rajhenburg predal donacijo namenjeno prilagoditvam muzejskih razstav osebam s posebnimi potrebami.

Koncert samospevov Antona Lajovica

Koncert samospevov Antona Lajovica

koncert

nedelja, 12. november 2023, 18.00

Grad Rajhenburg

Prepevali bodo: 
Marko Železnik
Anja Žabkar
Jernej Železnik
Tjaša Primc
Klemen Šterk 
Eva Gašperšič

Pri klavirju:
Jernej Fabijan

Vezna beseda:
Mirjana Marinčič 

Osrednja občinska proslava ob dnevu reformacije

Osrednja občinska proslava ob dnevu reformacije

proslava

četrtek, 26. oktober 2023, 18.00

Velika dvorana gradu Rajhenburg

Vljudno vas vabimo na osrednjo občinsko proslavo ob dnevu reformacije, v četrtek, 26. oktobra 2023, ob 18. uri v veliko dvorano gradu Rajhenburg v Brestanici. 

Slavnostni govornik bo škof evangeličanske cerkve v Republiki Sloveniji mag. Leon Novak.

V umetniškem programu proslave bodo nastopili 
Ansambel za staro glasbo CAPPELLA CARNIOLA
Marta Močnik Pirc / sopran
Kristina Martinc / kljunasta flavta
Jaka Trilar / violončelo
Janez Jocif / čembalo

Prireditev bo povezovala Klara Eva Kukovičič.

Pletenje peharjev

Pletenje peharjev

delavnica

sobota, 21. oktober 2023, 16.00

Grad Rajhenburg

Stalna razstava Trapisti v Rajhenburgu ponuja vpogled v življenje in delo vsestranskih menihov, med razstavljenimi predmeti pa lahko občudujemo tudi različne umetelno spletene peharje. 

Svoje znanje in spretnost v tej obrti nam bo predstavil Jure Štefančič, ki je ljubezen do ročnih del izkazoval že od zgodnjih šolskih let. Peharje je začel izdelovati pred približno desetimi leti. Kot pravi, se je naučil sam, naslednika pa še nima.

Slovenski izgnanci 1941–1945

Slovenski izgnanci 1941–1945

javno vodstvo

sobota, 21. oktober 2023, 10.00

Grad Rajhenburg

Stalna razstava Slovenski izgnanci 1941–1945 ponuja vpogled v obdobje druge svetovne vojne, ko je nemški okupator grad Rajhenburg izbral kot eno izmed taborišč za izgon prebivalstva. Izgon je potekal v več valovih v Srbijo, Neodvisno državo Hrvaško in nazadnje še v Nemčijo. 

Modeli upravljanja kulturne in naravne dediščine –  predstavitev različnih praks in pogled v prihodnost

Modeli upravljanja kulturne in naravne dediščine – predstavitev različnih praks in pogled v prihodnost

posvet

torek, 17. oktober 2023, 9.30

Grad Rajhenburg

V torek, 17.10.2023 ob 9.30 se bo na gradu Rajhenburg v Brestanici odvijal posvet na temo Modeli upravljanja kulturne in naravne dediščine – predstavitev različnih praks in pogled v prihodnost. Posvet organizira novomeška enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije v sodelovanju z Mestno občino Krško in Kulturnim domom Krško. 

Sodelujoči predavatelji bodo predstavili različne načine upravljanja območij pomembnejše naravne in kulturne dediščine iz različnih predelov Slovenije ter izzive, s katerimi se srečujejo pri svojem delu. Zakon o varstvu kulturne dediščine definira upravljanje kot »izvajanje nalog, ki so potrebne za izpolnitev namena, zaradi katerega je bila stvar razglašena za spomenik, in obsega predvsem vodenje in organiziranje vzdrževanja, uporabe, dostopnosti, predstavitve javnosti in spremljanje stanja«. Vse to se zapiše v načrt upravljanja, ki je zakonsko obvezen strateški, programski dokument za vse kulturne spomenike, ki so varovani na podlagi mednarodnih pogodb in vsa spomeniška območja. Poleg omejitev, ki jih določa zakonodaja in različni varstveni režimi je potrebno pri upravljanju upoštevati interes in želje lokalnih skupnosti, zainteresiranih društev, lastnikov zemljišč, strokovnih služb in drugih. Na posvetu bodo predstavljeni posamezni načrti upravljanja, različni modeli upravljanja in možnosti povezovanja med posameznimi institucijami. Poudarek bo na pomembnosti vključevanja različnih zvrsti dediščine v upravljanje, kakšne so možnosti financiranja iz naslova javnih razpisov ter evropskih sredstev. Imamo v Sloveniji uspešen model upravljanja, ki ga lahko prezrcalimo še na druge enote naravne in kulturne dediščine? Kako v pripravo upravljavskih načrtov vključevati zainteresirano javnost? Kako zagotavljati participatoren (vključevalen) način upravljanja z dediščino oziroma z njihovimi območji? Kakšne so primerne pravne oblike upravljavcev? To je le nekaj ključnih vprašanj, na katera želimo odgovoriti na posvetu. 

Udeležba na posvetu je brezplačna, potrebno pa se je prijaviti do 15. 10. 2023 na elektronski naslov posvet.upravljanje@zvkds.si 

Foto: Ajdovska jama, avtor: Tina Britovšek.

Stran 2 od 51 (Vseh vnosov: 503)

Uradni podatki

Stopite v stik

KD Krško

Srebrni

Cert ID: 0011/00011

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
KULTURNI DOM KRŠKO
Matična številka: 5096944000